Burun Düzeltme

Estetik Burun Ameliyatının Önemi

Estetik burun ameliyatları yoluyla burun düzeltme, günümüzde oldukça revaçta olan bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Burundaki kaza yoluyla sonradan oluşan veya doğuştan var olan formal deformasyonlar kişilerin psikolojik ve sosyolojik durumlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle çeşitli ameliyat yöntemleriyle cerrahların ameliyat olmak isteyen bireyle yaptığı detaylı görüşmeler sonucu kişiye fizyolojik olarak en uygun olan ve en iyi sonucu verecek olan uygulamaya karar verilir ve ameliyat uygulanır.

Burun ameliyatı estetik kaygı barındıran bir cerrahi uygulamadır. Kişinin burada aklından çıkarmaması gereken en önemli nokta mükemmele ulaşmak gibi bir kaygı gütmek yerine iyileşme ve gelişme kaygıları içerisinde olması gerektiğidir. Bu noktada hasta ve cerrah arasında kurulacak ilişki önemli bir rol oynamaktadır. Hastanın beklentilerini uygulamayı yapacak olan cerrahla paylaşması ve cerrahın kendisi için en uygun ve en iyi sonuç verecek olan uygulamaya karar vererek hastayı yönlendirmesi estetik burun ameliyatlarının en önemli aşamasını oluşturmaktadır.

Burun Düzeltme İşlemi Hangi Yollarla Gerçekleştirilebilir?

Burun düzeltme amacıyla yapılan burun estetik ameliyatı operasyonlarında uygulanacak operasyon yöntemleri aslında kişinin temel probleminin çözümüne odaklı öznel operasyon yöntemleridir. Kişinin fizyolojik yapısına en uygun ve cerrahi müdahale sonrasında en iyi sonuç verecek olan estetik müdahale tipine karar verilir. Fakat bu burun estetik ameliyatı operasyonlarını genel başlıklarla incelememiz gerekirse operasyon yöntemlerini kapalı burun ameliyatı ve açık burun ameliyatı olarak iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Kapalı burun ameliyatlarında dıştan kesi uygulaması yapılmayıp burun içi kanallardan içeri girilerek buruna müdahale edilmesi yoluyla cerrahi operasyon gerçekleştirilirken açık burun ameliyatında ise burna tam bir müdahale söz konusudur. Fakat süre bakımından değerlendirecek olursak açık burun ameliyatları kapalı burun ameliyatlarına göre oldukça geç iyileşme göstermektedir. Öznel olarak yapılan müdahalelere ise örnek vermemiz gerekirse burun kıkırdak dokusuna yapılan ameliyatları ve dolgu yoluyla yapılan müdahaleleri örnek olarak verebiliriz.

Dolgu Yoluyla Uygulanan Burun Estetiği

Günümüzde en sık uygulanan burun estetiği operasyonu dolgu yoluyla uygulanan estetik operasyonudur. Dolgu ve burun estetiği konusu özellikle estetik operasyonun sonuçlarını cerrahi operasyondan önce deneyimlemek isteyen bireyler için bir kurtarıcı niteliği taşımaktadır. Dolgu yoluyla burun estetiği müdahalelerinde hiçbir cerrahi müdahaleye gerek olmadan, lokal anestezi yoluyla, 15 dakika gibi kısa bir sürede dolgu maddesi enjektesi yoluyla burna form kazandırmak amaçlanır. Kalıcılık süresi uygulanan dolgu maddesinin cinsine ve kişinin sahip olduğu cilt yapısına göre değişmekle beraber genellikle on sekiz ay kadar sürmektedir. Kişi böylece eğer dolgu yoluyla uygulanmış olan burun şeklini beğendiyse cerrahi operasyon aşamasına geçebilir. Memnun kalmadığı taktirdeyse zaten burnu belli bir süreç içerisinde eski haline dönecektir.

Burun dolgusu operasyonu burun düzeltme konusunda ne gibi yararlara sahiptir sorununu cevaplamamız gerekirse:

  • Bu yolla burun ucu düşüklüklerine müdahale edilebilir.
  • Burunda var olan asimetriye müdahale edilebilir.
  • Burun kemiğindeki çıkıntı azaltılır.
  • Burun estetiği ameliyatı sonrası oluşabilecek sorunların bu yolla önüne geçilebilir.

Burun Kıkırdak Doku Ameliyatı

Burun kıkırdak ameliyatı, burun içinde merkezde bulunan kıkırdak dokuda var olan eğriliği düzeltme işlemidir. Normal bir burunda kıkırdak tam burnun orta noktasında, burun deliklerinin her ikisine eşit mesafede bulunur. Sağlıklı bir birey için burundan nefes alıp vermek çok önemlidir. Burun nefes alma esnasında havayı nemlendirir ve koku alma işlemini gerçekleştirir. Burun kıkırdağında oluşan en ufak bir eğrilik, sağlıklı bir burnun doğal olarak yerine getirdiği bu işlevleri yerine getirmesine engel olmaktadır.

Tüm bu bahsi geçen uygulamaları alanında uzman cerrahlarımız en doğru ve etkili şekilde yerine getirmektedirler. Alanlarında örnek oluşturacak burun estetiği operasyonlarına imza atmaktadırlar.

 

Give a Reply

TurkeyEnglish