Burun Estetiği Dikiş Alınması

Burun Estetiği Dikiş Alınması

Başarılı bir burun estetiği estetik açıdan doğal bir görüntüye sahip olandır, estetik olduğu belli olmayandır, solunum açısından sıkıntı yaratmayandır. Yapılan burun estetiklerinde deforme durumları yaşanmaması demek , başarılı bir operasyon ve cerrah yönetimi demektir. İşlem sonrasında günümüzde artık tampon kullanımı yapılmamaktadır. Zira bu durum hasta için acı verici olabilmektedir. Bu sebeple genelde silikon tamponlar tercih edilmektedir. Morarmalar ve şişmeler hastadan hastaya değişen bir durumdur. Burun estetiği dikiş alınması ise başlıbaşına uzmanlık isteyen bir durumdur. Çünkü bu durum hastaların en çok korktuğu anlardan biridir. Ancak bu durum korkulduğu kadar acı verici olmamakla beraber dikişli yapılmış operasyon ise dikişler en geç 1 hafta içersinde alınır. Açık teknik burun estetiği ameliyatlarında bir kesi alanı sözkonusu olduğundan bölge estetik dikiş materyalleri ile dikilir. Bu tarz burun estetiği dikiş alınmaları ise en geç 3 haftada alınmalıdır. Burun ucu hassas bir bölge olduğundan bu 3 hafta boyunca iyice gevşeyerek kolay alınması beklemenin nedenidir. Burun estetiği dikiş alınması öncesi ve sonrasında burun ucuna antibiyotikli pomat genelde cerrahlar tarafından önerilir. Burun ameliyatı sonrası doğal süreç özel serum ya da spreylerle kanallar açık tutulmaya çalışılır. İlk 24 saat göz etrafına şişlik artmaması adına buz uygulanır. Eğer doktor tarafından tavsiye edilirse krem de tatbik edilebilir. İlk dönemlerde hastanın cerrah tarafından sıkı takibi gerekir. Hem durumun kontrolü hem de burun içi temizliği açısından bu önemli bir süreçtir.

Estetik Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası hastanın bir süre evde dinlenmesi istenir, bu süreçte dikkatli olunmalıdır. Yüzüstü yatılmamalı, mümkün olduğundan kafa yukarıda tutulmalıdır. Yıkanma esnasında dahi vücut ve baş ayrı yıkanmalıdır. Baş geriye yatırılarak yıkanmalıdır. Sigaradan uzak durulmalıdır. Güneşten uzak durulmalıdır. Bu ilk dönemlerde gözlük kullanılmaması tavsiye edilir. Estetik ameliyatlar kurallara uygun olunduğu sürece her mevsimde yapılabilir. Ancak ilk zamanlar güneş zararlı etki olduğundan genelde yazın ameliyat fazla tercih edilmemektedir.

Burun Estetikleri Öncesi Anestezi Kararı Uzmanlarımız Tarafından Verilmekte

Lokal anestezi ile yapılan burun estetikleri mevcut olmakla beraber ki bunlar genel olarak ufak ve kısa süren işlemlerdir. Diğer estetik işlemlerinde cerrahların tercihi genel anestezi yönündedir. Aslında genel anestezi ile hasta için yapılanları hatırlama açısından çok daha olumlu olduğu bir gerçektir. Ameliyat öncesinde doktora daha önce geçirilen ameliyatlar, alerjik durumlar, kullanılan ilaçlar mutlaka bildirilmelidir.

  • Burun estetikleri sonrasında bir süre nefes alma problemleri yaşanabilir.
  • Burun estetiği sonrası genelde 1 gece hastanede yatma yeterli olmaktadır.
  • Burun estetiklerinde öncelik doğal olunmasından yanadır.
  • Burun estetiklerinde ameliyat öncesi ve sonrası aynı şekilde önem taşır.

Burun küçültme ameliyatları öncesinde hastanın fotoğrafları çekilip bilgisayarlı ortamda dikkatli incelemeleri yapılır. Ve hasta ile cerrah arasında bu bilgiler tartışılıp en uygun tercih üzerine yoğunlaş ılır. Burun ameliyatları en fazla 2 saat sürer ki bu durum yapılacak işlemle bağlantılıdır. Bu tarz ameliyatlarında ufak çapta morluk ve şişlikler olabilir ancak kısa sürede geçer. Estetik cerrahi kadın erkek fark etmeksizin kötü görünen yerlerin rötuşlanması olarak tanımlanabilir. Yani hasta bir bölgesinden mutlu değilse bir estetik cerraha başvurarak bunun daha iyi görünmesi adına bir adım atabilir. Bu operasyonlar burundan göğse kadar bir çok alanı kapsamaktadır. Estetik cerrahi de zaman zaman dolgu malzemeleri ile de bu sıkıntıların giderilmesi gerçekleşmektedir.

 

TurkeyEnglish