Burun Estetiği Süreci

Burun Estetiği Süreci
Kemik, kıkırdak ve dokudan meydana gelen burun koku alma solunum yapma organıdır. Burunun görevleri nefes alıp vermeyi sağlar, koku almayı sağlar. Burunda iki adet delik vardır. Deliklerin iç kısımları tüylerle ve mukus diye adlandırılan sıvıyla kaplıdır. Burun içindeki kıllar havadaki zararlı maddeleri, toz ve kirlerin burun içine ve akciğerlere çıkmasını engeller. Mukus ise tozları kirleri kendine yapıştırarak daha ileri gitmesini engeller. Koku alma duyusunun en fazla olduğu bölge sarı bölgedir. Kafatasında yüzlerce kemik vardır ve bu kemiklerdeki boşluklara sinüs adı verilir.

  • Kokusu olan nesnelerden öncelikle koku yayılmaya başlar
  • Hava solunum yoluyla içeri alınır
  • Tanecikler mukus diye adlandırdığımız sıvıda çözünür
  • Çözünen bu tanecikler kullanılabilir hale gelir
  • Sinirler uyarıyı beyine gönderir
  • Beyindeki merkez kokuyu kavrar

Burnun iç kısımlarında kılcal damarlarda mevcuttur. Kılcal damarların görevi solunan havanın nemlenmesine yardımcı olur. 5 duyu organımız içerisinde en çok aktif halde olan organ burnumuzdur. Burundaki kanallar çok serttir ve etrafı kıkırdakla çevrilidir. Burun yapısı gereği sağlamdır fakat çok sert darbelerde kırılabilir ve kanayabilirler. Burun yüz ifadesi ve güzelliği açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.
Burun Estetiği Süreci Nasıl İlerler?

Burun estetiği süreci,  hastanın operasyon geçirmeye karar verdiği ve operasyon sonuna kadar geçirdiği zamana denir. Operasyon geçirecek kişi için bu süreç duygusal anlamda oldukça önemlidir. Hasta ilk olarak operasyonu yapacak doktoru seçer onunla ameliyat hakkında görüşmesini yapar. Bu zaman zarfında hasta ve doktor ilişkisi çok önemlidir. Doktoruyla görüşüp doktoruna güvenen hastaların ameliyatla ilgili korkuları azalır. Burun estetiği süreci durumunda hastalar endişeli olmaktadır. Ameliyat günü korkularınızı yenip olumlu düşünmelisiniz. Aklınıza olumsuz ve kötü şeyler getirmeniz sadece sizi daha fazla endişelendirecektir. Ne kadar ameliyata olumlu düşünerek girerseniz operasyonda o kadar başarılı geçer. Burnunuzun ameliyat sonrası görünümünü düşünerek ameliyata girebilirsiniz, bu sizi biraz daha rahatlatır. Operasyon öncesi hastaneye bir kaç saat erken gelmeniz önerilir. Çünkü ameliyat öncesi kan tahlili ve gerekli tahliller yapılmaktadır. Burun estetiği süreci ile sizde rahat etmek isterseniz, sizi merkezimize bekliyoruz.

Doktorumuz yatış verdikten sonra odanıza alınacaksınız ve gerekli tahlilleriniz yapılacak. Sonra anestezi verilerek ameliyata başlanacaktır. Ameliyata girerken ne kadar olumlu düşünürseniz ameliyatınız da o kadar güzel geçer. Ameliyat sonrası burun şeklini hemen almaz göz çevresinde oluşan şişlikte 1 hafta içerisinde geçmeye başlar. Burnun tam şeklini alması 6ay-1 seneyi bulmaktadır. Ameliyat sonrası hafif kanama meydana gelebilir. 2 ay burnunuzu korumalısınız ki ameliyatın sonucu başarılı olsun. 1 hafta sonra şişlik inmeye başlar ve burnun şekli yavaş yavaş oturmaya başlar. Tamamen iyileşme süreci biraz uzun sürebilir.
Burun ucu dar olması sebebiyle kıkırdaklar eğilir ve uzun burun meydana gelir. Genellikle kemerli burunlarda görülmektedir. Uzun burun estetik ameliyatı biraz zorlu bir süreçtir. Normal şartlarda burun ameliyatı yaşı 18’dir ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak bu yaş daha da düşmüştür. Gerek görüldüğünde 16 yaşında burun estetiği yapılabilir. Fakat bizim tavsiyemiz eğer çok önemli bir neden yoksa 18 yaşını beklemenizdir. Burun estetiği rinoplasti nefes alıp vermede sorun yaşamayan ve sadece görüntü olarak düzeltmeleri sağlayan uygulamadır. Sizde burnunuzdan memnun değilseniz tıbbı müdahale’nin yanı sıra görünüm olarak iyileşmek istiyorsanız merkezimizden bu hizmeti alabilirsiniz. Uzmanlarımız ve son teknolojik cihazlarımızla sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz.

 

TurkeyEnglish