Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Eğri Bir Burnu Doğrultmak

Burunları eğri olan ve burun düzeltmesi için plastik cerrahlara gelen hastaları görmek oldukça yaygındır. Bunlar mutlaka daha küçük yapılmaya ihtiyaç duyan bir kambura sahip olmamış veya daha inceltilmesi gereken bir burnu olan hastalardır. Birçok hastanın kemik eğriliğinden kaynaklanan yüz simetrisinin psikolojilerini daha kötü etkilediğini söylemek mümkündür ki burun kemiği ve burun deliği ameliyatlarının bu hastalara büyük bir umut ışığı ve kolaylık sağladığını söylemek mümkündür. İlerleyen teknoloji ile birlikte ağrısız acısız pratik yöntemlerde büyü kolaylık sağlamaktadır. İhtiyacınız olan burun kemiği eğriliği ameliyatı için bizimle iletişime geçerek detayları öğrenebilirsiniz.

Burun Eğriliği Nedenleri

  • Travma
  • Genetik
  • Önceki ameliyat

Eğri Burnun Anatomisi

Burun, kemik problemleri ya da burun kıkırdak bölümleri ile ilgili sorunlardan dolayı kötü görülebilir. Genellikle dışa doğru kavisli veya  burun ucu hasarlarından dolayı yüzün sağına ve soluna doğru eğrilik şeklinde görülebilir. Genellikle burun kemiklerindeki eğrilik burun travmasına ve burun kemiklerinin kırılmasına bağlıdır. Bu durumlarda ise burun kemiği eğriliği ameliyatı gerçekleşmektedir. Tipik olarak, bir hasta spor sırasında yüzüne dirseklenir ve sonuçtaki kemik bir tarafa itilir. Genel olarak, septum da bu tip yaralanmalarda kırılır.

Burun kıkırdağı malformasyonu veya yaralanması sonucu buruşuk burunlar iki gruba ayrılır.

Üst Ve Alt Burun Kıkırdağı

Bunlar burun ucunu oluşturan kıkırdaklardır. Travma genellikle üst kıkırdakların yerlerinden edilmesinin ve mağaracılık yaptığı bir nedenidir. Bu, kavisli bir burun izlenimi verir.  Alt kıkırdaklar genellikle kavisli bir burun vermek üzere doğumdan dolayı hatalı şekillendirilir.

Septal Kıkırdak

Nazal septum, iki burun tarafını ayıran kalın bir kıkırdaktır. Aslında, burun kemiklerine üstün bir biçimde bağlanır ve tabanında ağzın çatısını oluşturan bir kemiğe, maksiuma demirlenir.  Burun kemiklerinin kırılması, septumda çarpık bir görünüme sahip olan septumun kırılmasına neden olur.

Bir septum da gelişimsel nedenlerden dolayı kavisli olabilir. Kıkırdak bazı açılardan eğri ve zamanla büküleceği için odun gibidir. Eğrilik septumun üst üçte ikisinde ise bütün burun merkezden uzaklaşacaktır. Burun deliklerinde alt kısmın eğriliğini gerçekten görebilirsiniz. Bir burun deliğinin bir tarafı diğerinden daha küçük görünebilir. Burun kemiklerinin sabitlenmesi  Kıvrımlı bir burun problemi ya kemik, kıkırdak ya da her ikisinden kaynaklandığından, düzeltici cerrahi hasar görmüş anatomiyi ele almalıdır. Burnun basit kırılması bazen kemikleri yerine geri iterek derhal düzeltilebilir fakat acı verici bir deneyim olabilir.

Merkezimizde Burun Kıkırdağı Tespiti

Merkezimizde başta burun kemiği eğriliği ameliyatı uzmanlarımız tarafından Avrupa standartlarında yapılmaktadır. Merkezimizde tüm hizmetler hızlı ve olması gerektiği gibi yapılmaktadır. Birkaç saatten fazla beklerseniz, kırılmayı ayarlamaya çalışmadan önce şişmelerin bir kısmının azalmasına izin vermek için 4-7 gün beklemek daha iyi. On gün sonra kırık kemik kendiliğinden iyileşmeye başlayacak ve dokular çok iltihaplı olduğu için cerrahi iyi bir fikir olamayacaktır. Cerrah burun atmaya başlamadan yaklaşık iki ay beklemek zorunda kalacaktır. Bu yüzden bu tür yaralanmalarda zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak en doğrusudur. Bu konuda ise burun estetiği İstanbul merkezleri hastalara hizmet vermektedir. Merkezimiz ise burun deliği estetiği konusunda alanında uzman çalışanları ile sizlere hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir septal kırığın düzeltilmesi aşağıdakilerden birini içerir:

  • Kıkırdağı zayıflatarak yerine geri getirmek (septoplasti); veya
  • Kırık segmenti tamamen çıkarmak (sub-mukoza rezeksiyonu).

Bu işlem kulaklardan bir kartilaj greftinin çıkartılmasını, kıkırdakları ezerek doku büyümesi yapmasını ve doldurulacak alanın üzerine bir kıkırdak grefti yerleştirilmesini gerektirebilir. Eğri veya kıvrımlı burunun düzeltilmesi için kozmetik cerrahi genel anestezi altında iki saate kadar sürebilir, ancak düz ve dar yol budur.

TurkeyEnglish