Burun Kemiği

Burun Kemiği

Burun kemiği burun yapısını ortaya çıkartan en önemli fiziksel yapıdır. Bir kişinin tarifinden karşılıklı mülakatlara kadar etki eden burun yapısı yaşam kalitenize etki edecektir. Burun içerisinde nefes boşluğu bulunur. Bu boşluğun içerisinde burunu ortadan ikiye bölen burun kemiği, kıkırdak ve konka adı verilen burun eti bulunur. Yapı itibariyle kılcal damarların yoğun olduğu bir bölgedir. Burun deliklerinden içeriye giren hava burun mukozası tarafından kirli ve bakteri olan kısımları süzülür, kılcal damarlar ile hava ısıtılır ve belirli bir nemlendirme yapılarak geniz eti, yutak, soluk borusu üzerinden akciğerlere ulaşır. Sağlıklı bir burun yapısında nefes alışı bu şekilde olmaktadır. Ancak burun kemiği yapısından kaynaklanan sorunlar bu yapının sağlıklı çalışmasını engellemektedir. Burun yapısı içerisinde başlıca şu organlar bulunmaktadır;

  • Burun kemiği
  • Burun içi konka ( burun eti)
  • Kıkırdak
  • Burun içi kılcal damarlar
  • Burun mukozası

Bunların sorunsuz olması nefes alış verişini kolaylaştırır. Eğer bu organlardan herhangi birinde sorun oluşursa nefes almada burun yerine ağız yolu tercih edilir. Ağız yoluyla alınan her bir nefes ise akciğerler için uygun şartların oluşmadığı bir oksijen aktarımı olur. Yeterli nem, ısı ve filtre edilmeyen hava boğazları, nefes borusunu ve akciğerleri olumsuz yönde etkileyerek değişik hastalıklara yol açabilmektedir. Grip ve nezle gibi geçici semptomlarla meydana gelen burun tıkanıklığı kronik bir hal almışsa en kısa zamanda bir Kulak Burun Boğaz Hekimine görünmeniz gerekebilir. Fiziksel görünüm ile psikolojik ve sosyolojik etki bırakırken, uykularda kesinti, unutkanlık, aktivite gerektiren hareketlerde sınırlanma ve konuşma akışkanlığında daralmalar meydana getirir.

Burun Kemiği Anatomisi Nasıl Anlaşılır

Burun kemiği ameliyatı burnun hatta yüzün tam ortasında yer almasından dolayı simetriyi oluşturmaktadır. Burun kemiği tam sağa veya sola doğru eğik olmasına septum deviasyon denir. Burun eğriliği dışarıdan görülebildiği gibi bazı burun yapılarında fark edilemeyebilir. Bunun için alanında uzman Kulak Burun Boğaz Doktoru tarafından muayene sonucu kesin teşhis konularak tedaviye yönelik girişim yapılabilir. Burun kemikleri genellikle cerrahi operasyon gerektirmektedir. Teknolojik olarak yenilikleri yakından takip eden merkezimizde alanında uzmanlaşmış ve birçok başarılı ameliyatlara imza atmış doktorlarımız ile ameliyat ve en iyi burun estetiği tek seansta yapılabilmektedir. Burun içerisindeki yapı mikro kameralar ile görüntülenerek ve sıkıntılı kısımlar tespit edilerek yapılabilecek tedaviye yönelik doktorlarımız tarafından detaylı bilgilendirme yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası Kaç Günde Toparlanma Olmaktadır

Son teknoloji cihazlarımız ile ameliyatlar daha kısa süre içerisinde gerçekleşmekte ve hastalarımız bira an önce sağlığına kavuşmaktadır. Geçmiş yıllarda burun eğriliği ameliyatları burun operasyonları içerisinde en zor olarak kabul edilirdi. Ancak alanında uzmanlaşmış operatör doktorlarımız ile bu tür girişimler doktor ve hasta açısında kısa sürede tamamlanarak konforlu hale gelmiştir. Hastanın daha önceden kullandığı ilaçlar ve yaşı dikkate alınarak girişim yöntemine karar verilir. Ameliyat süresi yapılacak operasyona göre değişebilmektedir. 30 dakika ile bir buçuk saat arasında değişebilmektedir. Ameliyat sonrası KBB Uzmanı ameliyat sonrası sürecin kısalması için size bir takım önerilerde bulunacaktır. Burun bakımlarınız ve ilaçları düzenli kullanmanız durumunda iyileşme süreci kısalarak normal yaşamınıza dönebilirsiniz.

AMELİYAT ÜCRELERİ NE KADAR

Ameliyatın fiyatından ziyade ameliyatı yapan doktorun ve ameliyat merkezinin donanımı daha önemlidir. Tek seansta yapılacak bir operasyon sıradan bir yerde yapılırsa birkaç defa tekrarlanmak durumunda kalır ve her ameliyat hasta için sıkıntı oluşturur. Merkezimizde ameliyatsız burun estetiği uygulaması en uygun fiyatlara yapılmaktadır. En iyi ameliyatı en uygun fiyata yaptırmak için sizleri merkezimize davet ediyoruz.

 

TurkeyEnglish