Burun Revizyon Ameliyatı

Burun Revizyon Ameliyatı

Burun revizyon ameliyatı düzeltme, yeniden gözden geçirme anlamına gelir. İkinci, üçüncü kere burun ameliyatı olanlar mutlaka duyulmuştur. Bu ameliyatların yinelemesinde yegane sebep, elbette ki istenilen burna kavuşamamaktan kaynaklıdır. Bir fotoğraf getirilip bu burnu istiyorum demekle o burun operasyon sonrası ortaya çıkmaz. Ve sonrasında hasta bazı durumlarda eski burnunu bile arama durumuna kadar düşer ve psikoloji mahvolur. Bu hali düzeltmek amaçlı burun revizyon ameliyatı şansı olmakla beraber bu işlemler arasında da en az 1 sene bekleme gerekmektedir. İdeal bir burun elbette ki kemik ve kıkırdak parçalarının birbirileriyle uyumu içerisinde olduğunda tamam demektir. Başarısız bir ameliyatsa bütünlüğün bozulmuş olmasıyla ve sonuç olarak hastanın yüz ifadesinin bozulması ile sonuçlanır. Burun deliklerinin bile bir ölçüye kadar görünmesi gereklidir. Ne azı ne de fazlası. Bir burun ucu mesela fazla kaldırılmış ise buna domuzcuk burnu denir. Ve gerçekten inanılmaz bir çirkin bir görüntü yaratır. Bazı operasyonlarda da burunda çökmeler, burun ucunda düşmeler yaşanabilir. Bütün bu nedenler burun revizyon ameliyatı yapılmasında etkili durumlardır.

  • Burun estetiklerinde kanama çok fazla olmaz.
  • Emzirme döneminde mümkünse burun ameliyatları ertelenir.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası psikolojik durum çok önemlidir.
  • Kemerli burunlar özellikle burun ameliyatları sebepleri arasındadır.

Burun estetikleri yapılacak küçük değişikliklerle, genel yüz ifadesinde dikkat çekici bir farklılık yaratmadan doğala yakın yapılan işlemlerdir. Kaliteli bir burun estetiğinde doğal bir görünüm ve rahat nefes almak esas olan noktalardır. Burun estetiği genel anestezi altında gerçekleşir. Çoğu operasyon sonrasında şişme ve morarmalar olası durumlardır. Ki bu durumların aşırı olmaması adına bazı önlem alıcı fikirler doktordan hastasına iletilir. Burun estetiğinden sonra hastanın sabırlı olması gereklidir. Zira operasyon geçirmiş bir burnun oturma süresi 1 yıla kadar uzanır. Burun ameliyatından sonra ağrı olması normaldir. Eskiden kullanılan tamponlar can yakıcı özellikteydi ancak günümüzde sadece silikon şeritler kullanılmaktadır, bu da acı tarafını azaltmaya yetmiştir. Burun estetiği sonrasında nefes alma bir süre için zor olabilir ancak bu zamanla düzelecektir. Plastik cerrahın ciddi muayeneleri sonrası bunun sebebi hastaya aktarılır.

Estetik Burun Ameliyatlarını Kimler Yapmalı

Burun ameliyatları Türkiye de Kulak Burun Boğaz uzmanları, plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ancak bu noktada doğru olan estetik cerrahlardır. Burun estetiği konusunda ince detaylı eğitim almış bir uzman ile diğeri arasında inanılmaz bir fark vardır.

Burunlar küçültülüp büyültülebilir. Kemer varsa alınabilir. Burun deliklerinde düzeltmeler yapılabilir. Burun ucu darsa düzeltilebilir. Burun çok uzun ise kısaltılabilir. Eğri ve çarpıklık varsa o da düzeltebilecek bir durumdur.

Burun Estetiği Riskleri

Burun operasyonlarında risk olarak tek söylenebilecek kanama durumudur. İstenmeyen bir kanama durumu yaşanabilir. Enfeksiyon burunda görünmez. Her cerrahi girişimde bir risk faktörü kesinlikle vardır.

Erkeklerde burun estetikleri estetik görüntü sebepli öncelik olacaktır. Burunla dudak arasındaki açı bazen uygun durumda olmayabilir, erkek hastalar genelde burun kemiklerinden, burun ucu düşüklüğünden rahatsız olurlar. Bazı erkek hastalarda da nefes alma problemleri vardır. İyi bir uyku uyuyamazlar, horlamalar her geçen gün fazlalaşmıştır. Erkeklerde burun estetiği yaşı 18 yaş itibariyledir. Kemik gelişiminin tamamlanması ile birlikte bu operasyonlar gerçekleştirilebilinir. Diğer taraftan orta yaş ve üzeri erkeklerde artık yüz ifadeleri oturduğundan bir estetik operasyon sonrası mutsuz sonuçlar doğabilir. Erkek hastalarda cilt daha yağlı ve daha kalındır. Bu sebeple iyileşme süreci de biraz daha uzun sürer. Burun estetiği için ideal yaş aralığı aslında yok gibi bir şeydir. Bir kaza, bir darbe yaşandığı takdirde hasta 18 yaşından küçük olsa da bir operasyon yaşayabilir. Burun operasyonuna kadar verilmeden önce çok iyi bir cerrahla bu yolculuğa çıkılması esas olan noktadır.

 

TurkeyEnglish