Burun

Burun

İki burun deliğinin arasında sapan kemiği diye adlandırdığımız kemik mevcuttur. Burun deliklerinin içleri tüylerle örtülüdür. Bu tüyler havadaki ve etraftaki toz kir ve yabancı maddelerin burnun içine dolmasını ve akciğerlere gitmesini engeller. Burun boşluğu iki türden meydana gelir Bunlar kalbur kemiği ve damak kemiğidir. Burun çukurunun olduğu yer ise sümüksü bir yapıyla kaplıdır ve kan damarları dolaşır. Buradaki kanın görevi soluduğumuz havanın içeri gitmeden önce ısınmasını sağlar. Koku alma sinirlerinin uçları koku alma hücrelerine bağlıdır. Burnun içinde yüzlerce kemik vardır ve bu kemiklerin en büyüğüne ahtapot adı verilir. Bu durumda soluk alıp vermek güçleşir. Ahtapot adı verilen bu kemik toz ve kirlerin yapışmasını önler.

Burun Ameliyatı Nedir Ve Burun Eğriliğinin Çeşitleri Nelerdir?

Burun ameliyatı operasyon ile ilgili belirtilen tam bir yaş ortalaması yoktur. Ama operasyon olacak hastanın kemik ve kıkırdak gelişimini bitirmiş olması gerekiyor. Öncesinde operasyon yapılacak hasta sağlık açısından değerlendirilmesi, rahatsızlığının derecesi ve şikâyetleri belirtilmelidir. Hastanın fotoğrafları çekilip ne gibi şeyler yapılabileceği çizilmeli ve konuşulmalıdır. Operasyon ile ilgili detaylar, operasyon sonunda hastanede kalma süresi, operasyon sonunda yapılması ve yapılmaması gerekenler, iyileşme süreci ve riskler ayrıntılı bir biçimde anlatılmalıdır.
Son yıllarda özellikle gençlerin estetik operasyona ilgisi oldukça arttı. Estetik açıdan ve bazı durumlarda sağlık açısından yapılan estetik ameliyat önceki senelerde yaş sınırı 18 iken şimdi 16 ya kadar indiğini görmekteyiz.
Burnun eğri olması genellikle küçük yaşlarda geçirilen kazalardan meydana gelir ve bazen de genetiktir. Kıkırdak kemik olduğundan fazla büyür ve buna bağlı olarak eğrilik meydana gelir.

  • Bunun dibinden başlar ve tüm burun eğridir,
  • Burnun dibi ile ortası arasındadır. Burun ucundaki eğrilik pek belli değildir.
  • Burun ucuna doğru bir yamukluk olabilir.
  • Bazı durumlarda ise burun tıpkı S harfini andırır.

Kaliteli Burun Estetiği İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Eğri olan burun genellikle nefes alıp vermede problem yaratır. Bu gibi durumlarda operasyon için yaş sınırı daha da indirilebilir ve burun ameliyatı kaç yaşında yapılır sorusuna cevap bundan sonra verilebilir. Bu gibi durumların operasyonlarında görsel yapıya dokunulmadan operasyon bitirilmeye çalışılır.
Rinoplasti: çok dikkat gerektiren cerrahi bir işlemdir. Burada ki amaç tıbbi sorunların onarılması ve düzeltilmesidir. Her sene bir milyonu aşkın kişi burun rinoplasti ameliyatı için plastik cerrahine başvurmaktadır. Rİnoplasti burnun işlevlerini yerine getirmek maksadıyla kemiğin yeniden şekil alarak uygulanmasıdır. Hiç bir yan etkisi yoktur. Burun yüzle doğru orantılıdır ve burun iyileştiği zaman suratta ki ifadede değişir ve iyileşir. Rinoplastide uygulanan operasyon gözün görmeyeceği burnun iç kısımlarında yapılır. Görüntünüzü farklılaştırarak öz güveninizi artırabilir kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz ve özellikle de sağlık açısından da oldukça faydası bulunabilir. Burnun görünümünü düzenleyen bu operasyon yüzünüzün görünümünü de büyük ölçüde değiştirir. Bazı operasyonlarda kesiği delikleri birbirinden ayıran yere yaparlar. Ameliyat öncesi buruna tampon yerleştirilir ve ameliyattan sonraki iki gün içerisinde bu tampon çıkarılır.7 gün burun kenarlarına bant uygulanır. Ameliyat sonrası şişlik ve morluk genellikle iki hafta içinde azalarak kaybolur. Ameliyat sonrası 2 ay çok dikkatli olunmalıdır. Oluşabilecek darbelere karşı burun korunmalıdır. Ameliyat sonrası hafif pembemsi kanama olabilir buda çok normaldir. Bazı hastalarda kanamaya da rastlanmaz. Bu durum kişiye göre değişiklik gösterir.
Rinoplasti hakkında bilgi almak için bize 7-24 istediğiniz zaman ve istediğiniz saatte ulaşabilirsiniz. Uzman doktorlarımız ve son çıkan teknolojik malzemelerle en iyi hizmeti sizlere sunuyoruz. Daha fazla bilgi için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

TurkeyEnglish