Erkek Rinoplasti

Erkek Rinoplasti

Burnumuz, hem yüz güzelliği için, hemde sağlıklı bir yaşam için önemli bir organdır. Son yıllarda artan burun estetiği operasyonları, sadece bayanlar için değil, erkekler içinde oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Bu yüzden erkek rinoplasti ameliyatları da giderek artış göstermektedir.  Rinoplasti kelime anlamıyla, burun estetiği, güzelliği veya burnun şekillendirmesi işlemidir. Açık burun ameliyatı, az riskli bir operasyon olsa da, iyileşme süresi içinde ortaya çıkan morluk, şişme ve 15-20 günü bulan iyileşme süresi nedeniyle diğer yöntemlere göre daha zahmetlidir. Genel anestezi altında yapılır ve her şey yolunda giderse 2 gün sonra hastaneden taburcu edilirsiniz. Ortalama ameliyat süresi, 2,5 saattir. Operasyon sonrasında, genel anesteziden kaynaklanan bulantı, kusma gibi durumlar yaşanabilir. Bu yüzden özellikle erkek rinoplasti operasyonlarında daha basit, daha çabuk bir iyileşme gösteren bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem basit burun estetiği adı altında yapılmaktadır.

Basit Burun Estetiği Nedir?

Güzel ve sağlıklı bir buruna sahip olma isteğiyle, burun küçültme-büyültme, burun kemiği eğriliği, mevcut burnun yüz hatlarına olan uygunsuzluğu, burun kırılması ve burun ucu kaldırılması gibi nedenlerden dolayı burun estetiğine başvurulmaktadır. Basit burun estetiği ile, operasyon kolaylıkla uygulanmakta ve çabuk iyileşme göstermektedir. Basit burun estetiği sırasında, burun lokal ( bölgesel) anestezi ile uyuşturulduktan sonra, burun içine küçük delikler açılır. Bu deliklerden mikro aletler yardımı ile gerekli düzeltme işlemleri yapılır. Özellikle burun ucu kaldırma operasyonlarında sıklıkla kullanılır.

Avantajları Nelerdir?

  • Genel anesteziden doğacak sorunları ortadan kaldırır.
  • Hastanede yatmanıza gerek duyulmaz.
  • Göz altı morlukları ve şişlik gibi görsel bozukluk içeren durumları, iyileşme süresince yaşamazsınız.
  • Günlük aktivitelerinizi engelleyen bir durum yaratmaz.
  • Maksimum 25-30 dakika gibi bir operasyon süresi vardır.
  • Sağladığı bu avantajlardan dolayı, kullanımı yaygın bir yöntemdir. Ancak geniş ve büyük burun sorunları gibi her rinoplasti için uygun olmayabilir. Buna karar verecek olan yine hekimlerimizdir.

Geniş Burun Estetiği Nedir?

Geniş ve büyük burna sahip olan kişilerin, yüz hatlarına daha uygun olabilecek, var olan eğriliği gidermeye ve burnu küçültmeye yönelik yapılan bir operasyondur. Geniş burun estetiği, uğraşlı bir operasyon olduğu için, genel anestezi altında yapılması daha uygundur. Operasyon sonrasında, açık burun ameliyatlarında olduğu gibi geçici morluk ve şişmeler görülebilir. Bunun sebebi, yüzümüzde çok fazla kılcal damar olması, ve yapılan operasyon sırasında bu kılcal damarların zedelenmesidir. Yapılacak buz uygulaması damarların büzüşmesini sağlayacağından, bu durumun hafif bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır. Operasyon genel anestezi altında yapılacağı için, operasyona girmeden 12 saat önce açlık süresi gerekmektedir. Operasyon sonrasında da, hastanın  genel durumuna göre hekim isteğiyle 4-6 saat sonra oral gıda alımı uygundur. Hastanın aşırı bulantı-kusması olursa, bu süre hekim  tarafından uzatılabilir.
Geniş burun estetiği, daha çok erkek rinoplasti operasyonlarında uygulanmaktadır. Çünkü bu durum daha çok erkeklerde görülmektedir. Sağlık merkezimiz, burun estetiği konusunda uzman hekim ve kadroya sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz ve daha bir çok burun ameliyatlarını, sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Teknolojiyi ve sağlık alanındaki tüm yenilikleri takip ederek, kendimizi ve cihazlarımızı sürekli geliştiriyoruz. Hekimlerimiz, estetik konusunda sizlere fikir vereceği gibi, sizin isteklerinize göre bir yol çizecek, plana sizleri de dahil edecektir. Operasyonları yaptırmadan önce, mevcut olan öncesi ve sonrası resimlerine göz atabilir, başarımızı gördükten sonra karar verebilirsiniz. Sağlığınızı korumak ve güzelliğinize güzellik katmak için buradayız.

 

 

TurkeyEnglish