Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi

Burun yüzümüzün merkezinde ve yüzümüzü bütünleyici bir yapıya sahiptir. Yüz güzelliğinde payı büyük olan burun, aynı zamanda üst solunum yolu ve koku duyu organımızdır. Burun içi ve dışı yapısı itibari ile rahat nefes alıp vermemizi sağlamaktadır. Burnumuzda ki iç ve dış şekil bozuklukları sağlıklı solunuma engel olabilmektedir.  Bu edenle burun ameliyatı sayesinde burun içi hava yollarını tıkayan veya rahat hava geçişine engel olan deformasyonların onarılması aynı zamanda burunun şekil bozukluklarına neden olan hastayı estetik estetik cerrahi kaygıya sürükleyen durumların, ortadan kaldırılması amacı ile gerçekleştirilen bu operasyon planlı ve azami titizlikle yapılmalıdır. Aksi taktidir de ciddi sonuçlar doğura bilmektedir.

Estetik burun ameliyatı estetik kaygı ile yapılan ve sık karşılaşılan cerrahi müdahaledir. Daha öncede belirttiğimiz gibi yüzümüzün merkezinde olduğundan dolayı çok daha fazla dikkat çekmekte ve hastayı estetik açıdan kaygı içerisine sokmaktadır. En yaygın Estetik burun ameliyatı olarak halk tarafından da burun kemeri olarak adlandırılan, burnun sırtındaki kemer (dorsal hump) ve yanı sıra aynı önemi taşıyan burun ucu (nasal tip) şekil bozukluklarının giderilmesi en yaygın olarak karşılaşılan türdür. En yaygın olarak karşılaşılan bu iki tip vaka dışında burun deliklerinin genişliği, burun tabanının genişliği de yapılan operasyonlar arasındadır. Yanı sıra travma sonucunda burun deformasyonları veya daha önceki başarısız cerrahi girişimler sonucunda oluşan, burun hasarlarından kaynaklı kemik yapıda oluşan bozulmalarda estetik cerrahi açısından müdahale sonucu doğurmaktadır.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı Adayıdır?

Burnunun yapısı ve şekli hastanın kendisini rahatsız ediyorsa, travma sonucunda burnunun şekli bozulmuş ise veya hava yollarının kapanmasına sebep olacak derecede Burun eğriliği varsa burun estetik ameliyatı adayı olmuş olurlar. Bu noktada estetik ameliyatına karar vermiş olan hasta taleplerini ve kaygı duyduğu noktaları doktoru ile paylaşmalıdır. Unutulmamalıdır ki; herkesin yüz yapısı farklıdır. Bir başkasının burnu sizin yüzünüze hiç yakışmaya bilir bu noktada doktorunuzla ortak karar almanız ve yüzünüze yakışır şekilde bir sonuç elde etmiş olmanız, çok daha doğru karar almış olmanız anlamına gelmektedir. Sağlıklı solunum yapabileceğiniz ve estetik cerrahi kaygılarınızı giderecek bir burun başarılı bir operasyonun anahtarıdır.

Burun Ameliyatı Tekniklerimiz Avrupa Standartlarında

Merkezimizde yapılan burun ameliyatlarında; açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Kapalı teknik kullanımı pek çok hasta için uygulanamayabilir. Kapalı teknik ile ameliyat edilecek hastalar minimal deformasyon varlığında kapalı teknikle ameliyat edilirler, yani burnunda hafif kemer bulunan hastalarda kullanılmaktadır. Fakat hastanın komple burnun şekil itibari değişmesi gerekiyorsa açık ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Açık teknikte hastanın burnunun tam ortasında iki burun deliğini ayıran kollumella denen bölgede kesi yapılarak, burun derisinin kıkırdak ve kemikten ayırarak gerçekleştirilir.

Merkezimizde uzmanlarımız tarafından yapılan burun estetiği operasyonlarında burnun sırtındaki kemer alındıysa burnun üst tarafı çatı diye adlandırılan bölgede açıklık kalır. Bu açıklık muhakkak suretle kemik kırılarak birleştirilip ve giderilir. Burun çatısı açıklığı kesinlikle giderilmelidir. Burun kemiklerinden ayrı olarak burun ucunda bulunan kıkırdak dokunun yani burun ucu ameliyatı ise mutlak suretle cerrahi dikiş materyalleri ve kıkırdak greftleri ile yapılmakta ve ihtiyaç duyulmaktadır. Burun ameliyatına ilk kez girecek olan hastaların genellikle kıkırdak dokusu yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda kıkırdak dokusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumlarda kulak ya da kaburgadan alınan kıkırdak dokusu kullanılmaktadır.

Estetik burun ameliyat sonrası süreçte ise burun içine silikon tampon, burun dışına ise termoplasttık atel konulmakta bunlar sırasıyla 2 ve 7 gün sonra alınmaktadır. Merkezimizde sizde burun estetiği yaptırmak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiz.

 

 

TurkeyEnglish