Orta Kulakta Sıvı Birikimi, Seröz Otit

Orta kulak havalı bir boşluk. bu havalı boşluğu dış kulak yoluyla yani dış dünyayla ayıran yapı kulak zarı. Bu havalı boşluğun iltihaplanması yani orta kulak enfeksiyonu çocukluk döneminde çok sık görülür.

Burada problem bu durumun sebat etmesidir. Eğer 3 aylık takip ve tedaviye rağmen düzelme olmuyorsa ve artık işitme problemine ya da kulak zarı yapısında çökmeye neden oluyorsa operasyon gereklidir.

ortakulak Orta Kulakta Sıvı Birikimi, Seröz Otit

Ameliyatta dışarıdan bir kesi olmuyor. Mikroskop yardımıyla kulak içinden kulak zarında küçük bir kesi yapılıyor. Buradan iltihaplı sıvı boşaltılıyor ve orta kulağın belirli bir süre basınç dengesini düzenlemek ve havalandırmak amacıyla oluklu bir kulak tüpü yerleştiriliyor. Bu tüp milimetrelerle ölçülebilecek boyutta. Problemin derecesine göre farklı şekillerde olabiliyor ve bir süre sonra genelde kendiliğinden atılıyor. Bu atılım süresi de problemin durumuna göre değişmekle birlikte yaklaşık 3 ay ile 2 yıl arasında değişiyor.

Bir çocuğun kulağında tüp olduğunun dışarıdan anlaşılması mümkün değil. Bu çocuklarda önemli olan kulağa kirli su kaçmaması. Kirli su tüpten geçerek enfeksiyon ve akıntıya sebep olabiliyor.

TurkeyEnglish